Skip to content

627 S 18th St

Newark, NJ 07103

Built 2024
Other Exempt

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Aug 14, 2024

Property Information

Block351
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,222
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
8%
Improvement Value:$381,500
92%
Total Assessment$412,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,699+1245.4%
2024$1,167-0.2%
2023$1,169-1.7%
2022$1,189+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$740,000

To:

Sq Ft3,222DeedBook 20240, Page 50141

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 20220, Page 52751Recorded5/31/2022