Skip to content

644 S 19th St

Newark, NJ 07103

Built 2006

Last Sale Price
$141,600
Last Sale Date
Nov 1, 2006

Property Information

Block351
Lot42.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class15
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,555
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,000
20%
Improvement Value:$124,700
80%
Total Assessment$156,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,959+2.0%
2024$5,842-0.2%
2023$5,851-1.7%
2022$5,955+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$141,600

To:

Sq Ft1,555DeedBook 6405, Page 745

Property Built

Built

Year Built: 2006