Skip to content

89 Empire St

Newark, NJ 07114

Vacant Land

Last Sale Price
$2,200,000
Last Sale Date
Jan 31, 2011

Property Information

Block3538
Lot50.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.76

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$65,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,476+2.0%
2024$2,427-0.2%
2023$2,431-1.7%
2022$2,474+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,200,000

To:

DeedBook 12300, Page 7363