Skip to content

21-37 Victoria St

Newark, NJ 07114

Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 25, 2005

Property Information

Block3540
Lot54
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$509,500
38%
Improvement Value:$823,100
62%
Total Assessment$1,332,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$50,679+2.0%
2024$49,679-0.2%
2023$49,759-1.7%
2022$50,639+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 4671, Page 436