Skip to content

699-701 S 20th

Newark, NJ 07103

Built 2000

Last Sale Price
$129,800
Last Sale Date
Dec 3, 1999

Property Information

Block354
Lot14.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,818
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,300
16%
Improvement Value:$178,300
84%
Total Assessment$212,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,085+2.0%
2024$7,926-0.2%
2023$7,938-1.7%
2022$8,079+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$129,800

To:

Sq Ft2,818DeedBook 5662, Page 311