Skip to content

100-102 19th AveNewark, NJ 07103

Built 2000

Last Sale Price
$72,000
Last Sale Date
Jul 28, 2000

Property Information

Block355
Lot23.07
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class35
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,531
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,800
21%
Improvement Value:$120,300
79%
Total Assessment$153,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,822+2.0%
2024$5,708-0.2%
2023$5,717-1.7%
2022$5,818+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$72,000

To:

Sq Ft1,531DeedBook 5710, Page 898

Property Built

Built

Year Built: 2000