Skip to content

629 18th AveNewark, NJ 07103

Built 2006

Last Sale Price
$267,000
Last Sale Date
Mar 25, 2019

Property Information

Block355
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,582
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,100
13%
Improvement Value:$192,700
87%
Total Assessment$220,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,397+2.0%
2024$8,231-0.2%
2023$8,245-1.7%
2022$8,390+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$267,000

To:

Sq Ft4,392DeedBook 20190, Page 30918

Property Sale

Sale
$407,000
DeedBook 6363, Page 467

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$85,331
DeedBook 6251, Page 798

Property Sale

Sale
$34,700
DeedBook 4941, Page 523

Property Sale

Sale
$34,700
DeedBook 4941, Page 523