Skip to content

10 Belmont TerrNewark, NJ 07112

Apartment

Last Sale Price
$1,475,000
Last Sale Date
Mar 19, 2024

Property Information

Block3562.01
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,000
40%
Improvement Value:$162,000
60%
Total Assessment$270,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,268+2.0%
2024$10,066-0.2%
2023$10,082-1.7%
2022$10,260+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,475,000

To:

DeedBook 20240, Page 20958

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

DeedBook 12520, Page 5694Recorded10/17/2014

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5025, Page 882