Skip to content

326-328 Meeker Ave

Newark, NJ 07112

Built 1932

Last Sale Price
$362,000
Last Sale Date
Apr 23, 2020

Property Information

Block3566
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class17
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,452
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,400
7%
Improvement Value:$283,700
93%
Total Assessment$305,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,603+2.0%
2024$11,374-0.2%
2023$11,392+160.2%
2022$4,378+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$362,000

To:

Sq Ft1,452DeedBook 20200, Page 50373

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft1,452DeedBook 20180, Page 90567Recorded10/18/2018

Property Sale

Sale
$24,000
DeedBook 5163, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1932