Skip to content

376 Badger Ave

Newark, NJ 07112

Built 2005

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Jan 6, 2021

Property Information

Block3569
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,422
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
7%
Improvement Value:$282,900
93%
Total Assessment$304,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,569+2.0%
2024$11,341+29.3%
2023$8,767-1.7%
2022$8,922+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft4,422DeedBook 20210, Page 9077

Property Sale

Sale
$252,500
DeedBook 12140, Page 9883

Property Sale

Sale
$409,900
DeedBook 6255, Page 504

Property Built

Built

Year Built: 2005