Skip to content

102 Hawthorne Ave

Newark, NJ 07112

Built 2017

Last Sale Price
$88,578
Last Sale Date
Dec 28, 2017

Property Information

Block3569
Lot24.04
QualifierC0022
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class33
Description12.3926%
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,486
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,600
26%
Improvement Value:$66,000
74%
Total Assessment$88,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,369+2.0%
2024$3,303-0.2%
2023$3,308-1.7%
2022$3,367+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$88,578

To:

Sq Ft1,486DeedBook 20171, Page 12829

Property Sale

Sale
$88,578

From:

To:

DeedBook 20171, Page 12829Recorded12/28/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017