Skip to content

603 18th Ave

Newark, NJ 07103

Built 2008

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Dec 4, 2019

Property Information

Block356
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,042
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,100
10%
Improvement Value:$240,900
90%
Total Assessment$269,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,230+2.0%
2024$10,028-0.2%
2023$10,044+20.7%
2022$8,322+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft4,042DeedBook 20200, Page 41713

Property Sale

Sale
$224,999

From:

To:

Sq Ft2,506DeedBook 20170, Page 74606Recorded8/22/2017

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 12269, Page 1352

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 12223, Page 2321

Property Built

Built

Year Built: 2008