Skip to content

134 Watson Ave

Newark, NJ 07112

Built 1995

Last Sale Price
$142,500
Last Sale Date
Oct 21, 1997

Property Information

Block3576
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,740
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,900
11%
Improvement Value:$118,000
89%
Total Assessment$132,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,054+2.0%
2024$4,955-0.2%
2023$4,962-1.7%
2022$5,050+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$142,500

To:

Sq Ft1,740DeedBook 5518, Page 376

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$4,000
DeedBook 5022, Page 678