Skip to content

433 Jelliff Ave

Newark, NJ 07112

Built 1997

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Aug 25, 2000

Property Information

Block3578
Lot27.06
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,060
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,900
10%
Improvement Value:$204,400
90%
Total Assessment$227,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,644+2.0%
2024$8,474-0.2%
2023$8,487-1.7%
2022$8,637+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

To:

Sq Ft4,060DeedBook 5718, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1997