Skip to content

669-671 S 17th

Newark, NJ 07103

Built 1922

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Apr 15, 2025

Property Information

Block357
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class45
Description2SF3UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage7,360
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,400
7%
Improvement Value:$451,900
93%
Total Assessment$486,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,494+2.0%
2024$18,129+92.3%
2023$9,428-1.7%
2022$9,595+1.0%
Property History
Sales9

Property Sale

Sale
$800,000

To:

Sq Ft7,360DeedBook 20250, Page 25729

Property Sale

Sale
$710,000
Sq Ft4,362DeedBook 20220, Page 53862Recorded6/2/2022

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft4,362DeedBook 20220, Page 53861Recorded6/2/2022

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft4,362DeedBook 20180, Page 62010Recorded7/19/2018

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft4,362DeedBook 12521, Page 7698Recorded10/27/2014

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft4,362DeedBook 12504, Page 1371Recorded7/11/2014

Property Sale

Sale
$585,000
DeedBook 12222, Page 6079

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 6093, Page 89

Property Sale

Sale
$11,000
DeedBook 4854, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1922