Skip to content

368-370 Chadwick Ave

Newark, NJ 07112

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 31, 2008

Property Information

Block3592
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class43
Description3SF4UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage6,510
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,700
13%
Improvement Value:$201,000
87%
Total Assessment$230,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,774+2.0%
2024$8,601-0.2%
2023$8,614-1.7%
2022$8,767+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5298, Page 32

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5207, Page 354

Property Built

Built

Year Built: 1920