Skip to content

363 Chadwick Ave

Newark, NJ 07112

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 24, 2023

Property Information

Block3594
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,778
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,200
15%
Improvement Value:$159,600
85%
Total Assessment$187,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,142+2.0%
2024$7,001-0.2%
2023$7,012-1.7%
2022$7,136+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$155,000
Sq Ft2,778DeedBook 20191, Page 800Recorded10/23/2019

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 4885, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1917