Skip to content

685-687 S 14th

Newark, NJ 07103

Built 2000

Last Sale Price
$123,500
Last Sale Date
Apr 21, 1999

Property Information

Block360
Lot13.10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,040
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,400
21%
Improvement Value:$127,300
79%
Total Assessment$160,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,111+2.0%
2024$5,991-0.2%
2023$6,001-1.7%
2022$6,107+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$123,500

To:

Sq Ft2,040DeedBook 5614, Page 1