Skip to content

304-306 Renner Ave

Newark, NJ 07112

Built 1924

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Dec 30, 2021

Property Information

Block3624
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class45
Description2.5SF U.G.
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,797
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,600
9%
Improvement Value:$307,000
91%
Total Assessment$338,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,877+2.0%
2024$12,623+53.4%
2023$8,230-1.7%
2022$8,375+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft3,797DeedBook 20220, Page 2765

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 6234, Page 299

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5109, Page 583

Property Built

Built

Year Built: 1924