Skip to content

612 Springfield Ave

Newark, NJ 07103

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Dec 23, 2024

Property Information

Block362
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,400
54%
Improvement Value:$32,300
46%
Total Assessment$69,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,651+2.0%
2024$2,598-0.2%
2023$2,603-1.7%
2022$2,649+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$750,000
DeedBook 20250, Page 6996Recorded2/3/2025

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 6093, Page 180