Skip to content

30-32 Irving AveNewark, NJ 07112

Built 1932

Last Sale Date
Oct 25, 2014

Property Information

Block3631
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class43
Description2SF 4U.G.
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,114
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,800
11%
Improvement Value:$237,600
89%
Total Assessment$267,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,169+2.0%
2024$9,969-0.2%
2023$9,985-1.7%
2022$10,161+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1932