Skip to content

626-638 Springfield AveNewark, NJ 07103

Public Property

Last Sale Price
$110,016
Last Sale Date
Jan 22, 2026

Property Information

Block363
Lot8.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$187,200
90%
Improvement Value:$20,200
10%
Total Assessment$207,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2014$4,595+3.7%
2013$4,430+4.7%
2012$4,233+16.1%
2011$3,646+5.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$110,016

To:

DeedBook 20260, Page 7360