Skip to content

19-31 Lyons Ave(Unit C1110)Newark, NJ 07112

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 25, 2020

Property Information

Block3646
Lot18
QualifierC1110
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage925
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,000
22%
Improvement Value:$90,900
78%
Total Assessment$115,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,408+2.0%
2024$4,321-0.2%
2023$4,328-1.7%
2022$4,404+0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1987