Skip to content

19-31 Lyons Ave(Unit C1201)Newark, NJ 07112

Built 1987

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Sep 22, 2023

Property Information

Block3646
Lot18
QualifierC1201
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,061
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,000
20%
Improvement Value:$98,200
80%
Total Assessment$123,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,685+2.0%
2024$4,593-0.2%
2023$4,600-1.7%
2022$4,682+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft1,061DeedBook 20230, Page 65193

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5278, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1987