Skip to content

19-31 Lyons Ave(Unit C1207)Newark, NJ 07112

Built 1987

Last Sale Price
$192,000
Last Sale Date
Nov 8, 2024

Property Information

Block3646
Lot18
QualifierC1207
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage890
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,000
23%
Improvement Value:$85,000
77%
Total Assessment$110,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,183+2.0%
2024$4,101-0.2%
2023$4,107-1.7%
2022$4,180+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$192,000

To:

Sq Ft890DeedBook 20240, Page 67789

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft890DeedBook 20240, Page 45978Recorded8/7/2024

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 5735, Page 571

Property Built

Built

Year Built: 1987