Skip to content

19-31 Lyons Ave

Newark, NJ 07112

Built 1987

Last Sale Price
$187,000
Last Sale Date
Jun 27, 2025

Property Information

Block3646
Lot18
QualifierC1212
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage660
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,000
27%
Improvement Value:$67,300
73%
Total Assessment$92,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,510+2.0%
2024$3,441-0.2%
2023$3,446-1.7%
2022$3,507+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$187,000

To:

Sq Ft660DeedBook 20250, Page 41531

Property Sale

Sale
$107,000
Sq Ft660DeedBook 20250, Page 23930Recorded4/15/2025

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 5095, Page 548

Property Built

Built

Year Built: 1987