Skip to content

19-31 Lyons Ave(Unit C1305)Newark, NJ 07112

Built 1987

Last Sale Price
$168,000
Last Sale Date
Jan 7, 2025

Property Information

Block3646
Lot18
QualifierC1305
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage811
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,000
24%
Improvement Value:$78,900
76%
Total Assessment$103,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,951+2.0%
2024$3,873-0.2%
2023$3,880-1.7%
2022$3,948+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$168,000

To:

Sq Ft811DeedBook 20250, Page 8613

Property Sale

Sale
$46,500

To:

Sq Ft811DeedBook 5721, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1987