Skip to content

19-31 Lyons Ave(Unit C1506)Newark, NJ 07112

Built 1987

Last Sale Price
$111,000
Last Sale Date
Jun 18, 2021

Property Information

Block3646
Lot18
QualifierC1506
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage873
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
23%
Improvement Value:$83,700
77%
Total Assessment$108,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,134+2.0%
2024$4,052-0.2%
2023$4,059-1.7%
2022$4,131+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$111,000

To:

Sq Ft873DeedBook 20211, Page 20412

Property Built

Built

Year Built: 1987