Skip to content

49-51 Lyons Ave

Newark, NJ 07112

Built 1927

Last Sale Price
$249,000
Last Sale Date
Dec 1, 2017

Property Information

Block3647
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,996
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,900
10%
Improvement Value:$161,400
90%
Total Assessment$179,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,819+2.0%
2024$6,684-0.2%
2023$6,695-1.7%
2022$6,813+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$249,000

To:

Sq Ft3,386DeedBook 20171, Page 10675

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

Sq Ft1,996DeedBook 20150, Page 65326Recorded9/2/2015

Property Built

Built

Year Built: 1927