Skip to content

1068-1070 Bergen St

Newark, NJ 07112

Commercial

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
May 30, 2018

Property Information

Block3659
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage840
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,600
47%
Improvement Value:$119,000
53%
Total Assessment$224,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,542+2.0%
2024$8,373-0.2%
2023$8,387-1.7%
2022$8,535+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft840DeedBook 20180, Page 49087

Property Sale

Sale
$36,299

From:

To:

DeedBook 12447, Page 3437Recorded7/24/2013