Skip to content

10-12 Harding Ter

Newark, NJ 07112

Built 2004

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Feb 4, 2021

Property Information

Block3660
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,248
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,400
10%
Improvement Value:$268,200
90%
Total Assessment$299,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,394+2.0%
2024$11,169-0.2%
2023$11,187-1.7%
2022$11,385+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft5,248DeedBook 20210, Page 32032

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 12275, Page 6840

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 12026, Page 8878

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 6178, Page 520

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$84,165
DeedBook 5898, Page 493

Property Sale

Sale
$8,500

Property Sale

Sale
$8,500
DeedBook 5050, Page 66