Skip to content

1017-1027 Bergen StNewark, NJ 07112

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 25, 2023

Property Information

Block3663
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$316,800
14%
Improvement Value:$1,883,200
86%
Total Assessment$2,200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$83,666+2.0%
2024$82,016-0.2%
2023$82,148-1.7%
2022$83,600-8.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 4986, Page 345