Skip to content

947 Bergen St

Newark, NJ 07108

Public Property

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 11, 2017

Property Information

Block3667
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$50,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$1,903+1.8%
2020$1,869+3.7%
2019$1,801+3.5%
2018$1,741+4.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$110,378
DeedBook 6319, Page 951