Skip to content

748-750 S 19th

Newark, NJ 07103

Built 1999

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Feb 28, 2004

Property Information

Block366
Lot31.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,919
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,300
16%
Improvement Value:$178,200
84%
Total Assessment$211,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,043+2.0%
2024$7,885-0.2%
2023$7,897-1.7%
2022$8,037+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft2,919DeedBook 6053, Page 570

Property Sale

Sale
$129,800
DeedBook 5663, Page 496

Property Built

Built

Year Built: 1999