Skip to content

77-79 19th Ave

Newark, NJ 07103

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 11, 2021

Property Information

Block366
Lot6.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page2

Building Details

Building Class35
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,566
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,200
21%
Improvement Value:$117,200
79%
Total Assessment$148,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,644+2.0%
2024$5,532-0.2%
2023$5,541-1.7%
2022$5,639+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$89,800
DeedBook 5683, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 2000