Skip to content

726 S 19th St

Newark, NJ 07103

Built 2000

Last Sale Price
$72,000
Last Sale Date
Mar 29, 2000

Property Information

Block366
Lot6.09
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class35
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,555
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,100
21%
Improvement Value:$117,600
79%
Total Assessment$149,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,693+2.0%
2024$5,581-0.2%
2023$5,590-1.7%
2022$5,689+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$72,000

To:

Sq Ft1,555DeedBook 5688, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 2000