Skip to content

5- Weequahic Ave

Newark, NJ 07112

Built 1992

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 5, 2025

Property Information

Block3676
Lot1.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class35
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,635
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,700
17%
Improvement Value:$125,500
83%
Total Assessment$151,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,750+2.0%
2024$5,637-0.2%
2023$5,646-1.7%
2022$5,746+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$125,000

To:

DeedBook 5878, Page 656

Property Sale

Sale
$95,000

To:

DeedBook 5428, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1992