Skip to content

1-9 Pomona Ave

Newark, NJ 07112

Built 2006

Last Sale Price
$107,612
Last Sale Date
Dec 7, 2018

Property Information

Block3678
Lot9
QualifierC1402
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
21%
Improvement Value:$112,800
79%
Total Assessment$142,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,431+2.0%
2024$5,324-0.2%
2023$5,332-14.0%
2022$6,198+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$107,612

To:

Sq Ft1,600DeedBook 20190, Page 13528

Property Built

Built

Year Built: 2006