Skip to content

103-123 Chancellor Ave

Newark, NJ 07112

Built 1900
Apartment

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 7, 2022

Property Information

Block3691.01
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class10
Description5SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,569
Acreage0.76

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$2,160,000
39%
Improvement Value:$3,340,000
61%
Total Assessment$5,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$209,165+2.0%
2024$205,040-25.3%
2023$274,449-1.7%
2022$279,300+121.7%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$11,494,000

From:

To:

DeedBook 20180, Page 36407Recorded4/26/2018

Property Sale

Sale
$1,365,000
DeedBook 5463, Page 339

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 5329, Page 855

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 5329, Page 855

Property Sale

Sale
$2,400,000
DeedBook 5062, Page 957

Property Sale

Sale
$2,446,675
DeedBook 5001, Page 765

Property Built

Built

Year Built: 1900