Skip to content

116-118 Park View Terr

Newark, NJ 07112

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 13, 1998

Property Information

Block3691.01
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,330
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,600
11%
Improvement Value:$174,100
89%
Total Assessment$194,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,404+2.0%
2024$7,258-0.2%
2023$7,270-1.7%
2022$7,399+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1917