Skip to content

95-97 Vassar AveNewark, NJ 07112

Built 1922

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Dec 4, 1998

Property Information

Block3693
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,918
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
17%
Improvement Value:$170,800
83%
Total Assessment$205,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,827+2.0%
2024$7,672-0.2%
2023$7,685-1.7%
2022$7,820+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft4,918DeedBook 5576, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1922