Skip to content

70 Pomona Ave

Newark, NJ 07112

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 27, 2004

Property Information

Block3694
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,227
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,900
19%
Improvement Value:$132,700
81%
Total Assessment$163,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,222+2.0%
2024$6,099-0.2%
2023$6,109-1.7%
2022$6,217+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5447, Page 97

Property Sale

Sale
$50,742
DeedBook 5002, Page 408

Property Built

Built

Year Built: 1917