Skip to content

113-115 Goldsmith Ave

Newark, NJ 07112

Built 1921

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
May 24, 2018

Property Information

Block3694
Lot55
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,947
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
29%
Improvement Value:$86,000
71%
Total Assessment$121,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,602+2.0%
2024$4,511-0.2%
2023$4,518-1.7%
2022$4,598-27.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft4,512DeedBook 20180, Page 46398

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft2,947DeedBook 12528, Page 9421Recorded12/11/2014

Property Sale

Sale
$33,150
DeedBook 4507, Page 886

Property Built

Built

Year Built: 1921