Skip to content

121-123 Goldsmith Ave

Newark, NJ 07112

Built 1922

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Dec 8, 2006

Property Information

Block3694
Lot59
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,006
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,000
17%
Improvement Value:$168,600
83%
Total Assessment$202,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,705+2.0%
2024$7,553-0.2%
2023$7,565-1.7%
2022$7,699+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft5,006DeedBook 12011, Page 6115

Property Sale

Sale
$256,000
DeedBook 6332, Page 443

Property Sale

Sale
$13,000
DeedBook 4476, Page 508

Property Built

Built

Year Built: 1922