Skip to content

184 Pomona Ave

Newark, NJ 07112

Built 1915

Last Sale Date
Oct 25, 2014

Property Information

Block3699
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,634
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
16%
Improvement Value:$105,000
84%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,754+2.0%
2024$4,660-0.2%
2023$4,668-1.7%
2022$4,750+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1915