Skip to content

133-135 Vassar Ave

Newark, NJ 07102

Built 1917

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Aug 20, 2004

Property Information

Block3700
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,498
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,500
11%
Improvement Value:$157,900
89%
Total Assessment$177,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,747+2.0%
2024$6,613-0.2%
2023$6,624-1.7%
2022$6,741+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft4,498DeedBook 6101, Page 875

Property Built

Built

Year Built: 1917