Skip to content

108-110 Grumman Ave

Newark, NJ 07112

Built 1952

Last Sale Price
$271,000
Last Sale Date
Jan 4, 2018

Property Information

Block3705.01
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,784
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,500
14%
Improvement Value:$124,500
86%
Total Assessment$144,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,476+2.0%
2024$5,368-0.2%
2023$5,377-1.7%
2022$5,472+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$271,000

To:

Sq Ft4,522DeedBook 20180, Page 31640

Property Sale

Sale
$192,000

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 5682, Page 55

Property Sale

Sale
$33,500
DeedBook 4607, Page 990

Property Built

Built

Year Built: 1952