Skip to content

193-197 Chancellor Ave

Newark, NJ 07112

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2020

Property Information

Block3709
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class43
Description1.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,796
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,700
13%
Improvement Value:$155,500
87%
Total Assessment$179,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,815+2.0%
2024$6,681-0.2%
2023$6,691-1.7%
2022$6,810+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 5998, Page 593

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5835, Page 289

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5498, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1920