Skip to content

396 Clinton Pl

Newark, NJ 07112

Built 2022
Other Exempt

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Nov 4, 2022

Property Information

Block3713
Lot23.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,411
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
13%
Improvement Value:$346,400
87%
Total Assessment$396,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$1,868
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft3,411DeedBook 20221, Page 465

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 20201, Page 6961