Skip to content

294-296 Goldsmith Ave

Newark, NJ 07112

Built 1932

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 8, 2009

Property Information

Block3719.02
Lot92
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,344
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,100
11%
Improvement Value:$158,500
89%
Total Assessment$178,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,542+2.1%
2024$6,408-0.2%
2023$6,419-1.8%
2022$6,537+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1932